Договір з РФ про Азовське море нехтує правами України, визначеними Конвенцією ООН з морського права – Риженко

Новини
Фото: zn.ua

Підписаний у 2003 році договір між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, який зафіксував їх статус як внутрішніх вод двох країн, нехтує правами України, які передбачені Конвенцією ООН з морського права.

Про це в ефірі телеканалу Громадське заявив заступник начальника штабу командування Військового-Морських Сил Збройних сил України з євроатлантичної інтеграції Андрій Риженко, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Цей договір знівелював багато позицій стосовно суверенних прав України на Азовському морі, які визначає міжнародне морське право – Конвенція ООН 1982 року, підписантом якої є Україна з моменту ухвалення», – сказав Риженко.

Він зазначив, що серед прав України, якими нехтує договір з РФ про Азовське море – право на територіальні води, права прибережної держави, права щодо використання військових кораблів.

«І, наприклад, щодо вирішення спірних питань – в Конвенції сказано, що мають залучатися треті сторони, міжнародні суди і так далі. Однак в договорі 2003 року мова йде лише про вирішення спірних питань між сторонами… Зараз залишається лише Конвенція з морського права. Я вважаю, що Україні вигідно переходити на позиції цієї Конвенції. Там має бути територіальне море, має бути виключна морська економічна зона», – наголосив Риженко.

Він додав, що оскільки Азовське море невелике, необхідно проводити його делімітацію, аби розділити територіальні води та морські економічні зони України і РФ.

«Це питання розглядається уже з моменту оголошення незалежності України і весь час, за ініціативи російської сторони, вирішення цього питання переносилося», – вказав Риженко.

Як повідомлялось, з 30 квітня Берегова охорона Прикордонної служби ФСБ РФ почала зупиняти в Керченській протоці для огляду та ідентифікації екіпажу судна, які прямують в порти України на Азовському морі.

21 травня Росія обмежила судноплавство в Азовському морі до 23 травня, посилаючись на проведення в регіоні бойових стрільб.

22 травня постпред президента в АРК Борис Бабін заявив, що стрільби і навчання, через які Росія обмежила судноплавство в Азовському морі, є демонстративною ескалацією російської агресії проти України, загрозою торговельному мореплавству і рибальству. Він зазначив, що цьому сприяють і до сих пір чинні угоди України з РФ за якими судна РФ мають право перебувати в будь-якій точці Азовського моря, включаючи затоку Сиваш.

17 липня президент Петро Порошенко наказав керівництву Збройних сил вжити заходів для припинення провокацій Росії щодо незаконноЇ зупинки та огляду українських та іноземних суден, які прямують через Керченську протоку в українські порти в Азовському морі.

Начальник Генштабу ЗС України Віктор Муженко заявив, що ВМСУ посилять свою присутність в Азовському морі через незаконні дій Росії щодо обмеження міжнародного судноплавства. Крім того, будуть проведені заходи для зміцнення оборони узбережжя Азова.

28 серпня президент Петро Порошенко доручив МЗС України підготувати пропозиції для засідання РНБО України щодо ситуації в акваторії Азовського моря в зв’язку з незаконними діями Росії з обмеження міжнародного судноплавства.

30 серпня Держдеп США заявив, що вважає дії Росії, спрямовані на блокування міжнародного судноплавства в Азовському морі і Керченській протоці порушенням міжнародного права.

6 вересня РНБО України прийняла рішення посилити військово-морську присутність у Азовському морі, створивши там корабельно-катерне угруповання ВМСУ з розвитком відповідної інфраструктури. 9-10 вересня на Азовське море перемістили з Чорного моря малі броньовані артилерійські катери ВМСУ «Лубни» і «Кременчук».

 20 вересня пошуково-рятувальне судно A500 «Донбас» та морський буксир A830 «Корець» ВМС України вирушили з походом з Західної військово-морської бази ВМС України в Одесі до порту Бердянськ, де стануть основою новоствореної військово-морської бази ВМС України на Азовському морі.

24 вересня ПРС «Донбас» і МБ «Корець» прибули в порт Маріуполь, успішно подолавши за 4 доби шлях від Західної військово-морської бази ВМСУ в Одесі.